امروز: جمعه، 15 فروردین 1399

مــرکز مشـــاوره ســما واحــد لاهیــجان

moshaver.samalahijan.ac.ir


جملات انگیزشی

عکس نوشته زمان , شعر , جملات انرژی بخش
زمان دارایی ازشمندی است
که نمی توان از خرج شدندش جلوگیری کرد ،
فقط می توان آن را تبدیل به مهارت و تجربه ، پس انداز کرد.


دسته بندی: ---
تاریخ: 11 آبان 1398 نظرات: 0 نویسنده: moshaver

جملات ناب

Image result for ‫تصاویر انگیزشی برای مفید بودن زمان‬‎

زمان دارایی ارزشمندی است که نمی توان از خرج شدنش جلوگیری کرد.
بلکه تنها می توان آن را با تبدیل به مهارت و تجربه پس انداز کرد.دسته بندی: ---
تاریخ: 04 آبان 1398 نظرات: 0 نویسنده: moshaver

هفته بهداشت روان از تاریخ 18 لغایت 24 مهرماه 1398

شعار و روزشمار هفته بهداشت روان 1398 اعلام شد
میگنا: امروز ۱۰ اکتبر، ۱۸ مهر، روز جهانی سلامت روان است. بنابراین با خودآگاهی و خودمراقبتی، این روز را به رسمیت بشناسیم.
شعار جهانی سال 2019 هم درباب پیشگیری از خودکشی است؛ طبق آمار WHO ، بیش از 800000 نفر در سال با خودکشی جان خود را از دست می دهند و این امر را عامل اصلی مرگ در بین افراد 15 تا 29 ساله می داند.
 اغلب باور بر این است که فقط بزرگسالان هستند که افکار و رفتارهای خودکشی نشان می دهند، اما باید دانست که بسیاری از کودکان و نوجوانان در نتیجه خشونت، سوءاستفاده جنسی، زورگویی و حمله سایبری با این نوع رفتارها درگیر می شوند.
 خودکشی یک مشکل بهداشت جهانی است که شایسته توجه همه دست اندرکاران در حوزه سلامت روان از جمله سازمان های علمی و حرفه ای، سازمان های متولی سلامت روان، خانواده های آنها و دانشگاه ها است.

این سزاوار توجه ویژه ای از سوی مقامات بهداشتی و درمانی  است ، زیرا این وظیفه آنها است که سیاست ها و دستورالعملهایی را با هدف ایجاد راهکارهایی برای جلوگیری از خودکشی و ارتقاء سلامت روانی در جامعه تهیه کنند.
نقش رسانه های ارتباطی چاپی و دیداری- شنیداری و رسانه های اجتماعی از اهمیت کمتری برخوردار نیست، زیرا مشارکت آنها بسته به نحوه رسیدگی به این موضوع می تواند تأثیرات مثبت و منفی داشته باشد.
 جذب مردم به موضوعی که تمایل به تابو بودن آن دارند و بسیاری از آنها عقاید اشتباه و تعصب دارند، به جامعه کمک می کند تا در مورد عوامل خطرساز اطلاعاتی کسب کند تا بتواند آنها را شناسایی و آموزش ببینند.

خوشبختانه در ایران آمار و نرخ خودکشی به علت اعتقادات مذهبی و اصول اخلاقی بسیار پایین تر از حد جهانی است و همین امر باعث شد  از سوی وزارت بهداشت یک شعار ملی برای هفته بهداشت روان 1398 تحت عنوان:" ارتقاء سلامت روان، نشاط اجتماعي "انتخاب گردد.
بر این اساس بصورت نمادین روزشمار و عناوین هفته سلامت روان (18 الی 24 مهر ماه) به شرح زیر اعلام شده است: 

1. پنجشنبه 18 مهر: نقش خود مراقبتي در نشاط اجتماعي
2.جمعه 19 مهر: نقش آموزه هاي ديني، فرهنگ و معنويت در ارتقاء سلامت روان و نشاط اجتماعي
3.شنبه 20 مهر: تحكيم خانواده، جامعه با نشاط
4.يكشنبه 21 مهر: ارتقاي سلامت روان و نشاط اجتماعي
5.دوشنبه 22 مهر: نقش مهارت هاي زندگي در ارتقاء سلامت روان و نشاط اجتماعي
6.سه شنبه 23 مهر: عوامل اجتماعي تعيين كننده هاي سلامت و نقش آن در نشاط اجتماعي
7.چهارشنبه 24 مهر: جايگاه رسانه و شبكه هاي اجتماعي در افزايش نشاط

 گفتنی است در هفته بهداشت روان موضوعاتی مانند تاب آوری، کنترل خشم،انگ زدایی از بیماری های روانی،نقش خودمراقبتی در نشاط اجتماعی، معنویت در سلامت روان، فرزندپروری،تحکیم خانواده،آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از اعتیاد مورد توجه قرار می‌گیرد. روز جهانی بهداشت روانی با همدلی آگاهی جامعه جهانی را جشن می گیرد ، با یک صدای متحد ، به آنها کمک می کند که با داشتن توانمندی در انجام اقدامات و ایجاد تغییر پایدار ، امیدوار باشند.


دسته بندی: خبرها
تاریخ: 22 مهر 1398 نظرات: 0 نویسنده: moshaver

نکات مشاوره ای برای جوانان

نکات مشاوره ای برای جوانان

در دوره جوانی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

جوانی دوره بسیار حساسی از رشد انسان محسوب می شود و اگرچه جوان به طرف مستقل شدن گام بر می دارد و انتظار خانواده و جامعه از او این است که منطقی رفتار نماید ولی در سال های اولیه به راهنمایی و کمک نیاز دارد.

نکات مشاوره ای برای جوانان

1-نکات مشاوره ای برای جوانان:در اخذ تصمیمات در زمینه های مختلف و نحوه زندگی،معیارها و هنجارهای خانوادگی و اجتماعی را در نظر داشته باشید

نکات مشاوره ای برای جوانان

2-نکات مشاوره ای برای جوانان:در انتخاب رشته تحصیلی و شغل،لازم است جوانان انعطاف پذیر باشند و سعی نمایند که توان و علاقه خود و همچنین نیاز جامعه را مورد توجه قرار دهند.

نکات مشاوره ای برای جوانان

3-نکات مشاوره ای برای جوانان:در انتخاب همسر از تصمیمات احساسی و عجولانه پرهیز کنند و به ملاک های انتخاب همسر توجه داشته باشند.

نکات مشاوره ای برای جوانان

4-نکات مشاوره ای برای جوانان:جوانان بهتر است اساس زندگی خود را بر اصل مشورت استوار نمایند و با متخصص صلاحیت دار و با تجربه در زمینه های گوناگون مشورت نمایند.مثلا می توانند به مراکز مشاوره رجوع کنند و از روانشناسان و مشاوران در زمینه های ازدواج،شغل و تحصیل،راهنمایی لازم را دریافت نمایند.همچنین با مشاوران ژنتیک در ارتباط باشند و با آنان در باره ازدواج مشورت کنند.


دسته بندی: خبرها
تاریخ: 20 مهر 1398 نظرات: 0 نویسنده: moshaver

امتحانات و نکات طلایی برای یک امتحان موفق
با نزدیک شدن زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، موج استرس در بین دانش آموزان و دانشجویان مشاهده می شود. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است و خواب و خوراک راحت را از آنها می گیرد. 
در این مطلب قصد داریم نکات طلایی و مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی را که می تواند امتحانات پایان ترم دانش آموزی یا امتحانات دانشجویی باشد با شما در میان بگذاریم تا در مدت زمان امتحانات با رعایت این نکات نتیجه بهتری در امتحان کسب کنید.
 
♦ برای موفقیت درامتحانات مدیریت زمان ضروری است
برای موفقیت در امتحانات باید خوب مطالعه کنید، ولی نه اینکه بدون مدیریت کردن زمان به سمت کتابها شیرجه! بروید و شروع به خواندن کنید. باید برای مطالعه برای امتحانات طرح و نقشه داشته باشید، جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید، برای رسیدن به این اهداف چقدر مطالعه و با چه کیفیتی نیاز است؟
 
مسلما اهداف هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، یک نفر برای شاگرد اول شدن درس میخواند و دیگری برای رهایی از تجدیدی! پس مشخص کردن هدف اولین و مهمترین گام برای مدیریت کردن زمان است.
 
 امتحانات و اهداف واقع بینانه
در بخش ۱ گفتیم که مهمترین گام موفقیت در امتحانات تعیین هدف است، ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید.
 
اگر زمان امتحانات وقت زیادی برای مطالعه ندارید و یا دیر اقدام کرده اید باید محدودیت ها را در نظر بگیرید و وقت کافی برای امتحانات با کم کردن تفریحات اضافه، مثل تماشای تلویزیون و یا بازیهای کامپیوتری، ایجاد کنید.
 
همه چیز را برای شب امتحانات نگذارید، شب امتحان برای مرور دانسته های گذشته است نه برای یادگیری مطلب جدید.
 
 هنگام درس خواندن برای امتحانات به خود استراحت کافی بدهید
مطالعات جدید ثابت کرده اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی و زمان استراحت کوتاه بین زمانهای مطالعه باشد، پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید. سعی کنید حداکثر مدت پیوستگی زمان مطالعه یک ساعت باشد و بعد از هر یک ساعت ۱۰ دقیقه استراحت کنید.
 
این استراحت کردن به این معنی نیست که مثلا تلویزیون تماشا کنید یا اینکه بیرون بروید! در این مدت ۱۰ دقیقه باید چشم ها را ببندید و به چیزی که در مدت یک ساعت خواندید فکر کنید، برای خودتان تصویر ذهنی از مطلب ایجاد کنید و سرتیترها را به خاطر بسپارید و سپس به جزئیات فکر کنید.
 
برای امتحانات از کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنید
مکان مطالعه برای امتحانات را تعیین کنید. ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد ولی باور کنید که یک کلید مهم در موفقیت شما در امتحانات است. اینکه در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید. جو کتابخانه جو خوب و مناسبی جهت مطالعه برای امتحانات است، باعث می شود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری برای درس خواندن برای امتحانات پیدا کنید.
 
 هنگام درس خواندن برای امتحانات اطراف خود خوراکی قرار ندهید
اشتباهی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز مرتکب می شوند این است که هنگام مطالعه برای امتحانات در کنار خودشان خوراکی قرار می دهند، اگر در منزل هستید یا در کتابخانه، فرقی ندارد، در زمان مطالعه برای امتحانات به میوه و خوراکی نه بگویید! ولی از مایعات خنک مثل شربت، آبمیوه و یا حتی آب استفاده کنید.
 
خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام درس خواندن برای امتحانات است و نوشیدن مایعات خنک آب از دست رفته بدن و سلولهای مغزی را در حین مطالعه جبران می کنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند.
 
 در مطالعه برای امتحانات به خودتان جایزه بدهید
درس ها و مباحث را برای امتحانات به صورت عمیق بخوانید و هرکجا احساس کردید که درسی را به صورت کامل فرا گرفتید به خود جایزه بدهید! برای غذا خوردن با یک دوست به بیرون بروید یا یک فیلم کوتاه تماشا کنید ولی این کار را بعد از اتمام پروسه مطالعه انجام دهید، تا هنگامی که برای درس بعدی بر می گردید ذهن آرام و آماده ای داشته باشید.
 
 در درس خواندن برای امتحانات از دیگران کمک بگیرید
بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید.
 
اگر در مبحثی احساس می کنید قوی هستید به دیگران کمک کنید. یکی از مزیت های کتابخانه این است که معمولا دارای جو صمیمی است و می توانید از کمک دیگران استفاده کنید.
امتحانات و نکات مهم هنگام برگزاری امتحان
 
1. هنگام امتحانات با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه امتحان حاضر شوید.
 
2.در زمان امتحان آرام ولی هشیار باشید و در سر جای خود با آرامش و گامهای آهسته مستقر شوید.
 
3. اگر امتحان در کلاس خودتان برگزار می شود سعی کنید در جای همیشگی خود در کلاس بنشینید.
 
4. هنگام امتحانات یاد خداوند و کمک گرفتن از او و تلاوت آیاتی چند از قران کریم میتواند آرامش را به شما هدیه دهد . ((یاد خداوند آرام بخش دلهاست ))
 
5. اگر در جلسه امتحان دچار آشفتگي و اضطراب شديد از تكنيك‌هاي وقفه آزمون استفاده كنيد؛ براي چند دقيقه امتحان را رها كنيد و كارهاي زير را انجام دهيد:
 
- تحرك جسماني و كشش عضلاني: پا را كف زمين گذاشته و ستون فقرات خود را كاملا عمودي و صاف نگه داريد.
 
- يك ماده قندي مانند خرما يا شكلات در دهان بگذاريد.
 
- نفس عميق بكشيد، چند ثانيه نگه داريد و بعد به طور كامل آرام بيرون دهيد و تا 3 بار تكرار كنيد
 
6. در جلسه امتحان هر مسئله و مشکلی را که انرژی مفید شما را کاهش می دهد و ذهن را درگیر می کند حذف نمایید.
 
7. توجه داشته باشید که در زمان امتحان نگاه کردن به دیگر دانش آموزان و نحوه عملکرد آنان می تواند موجب اضطراب زیادی در حین امتحان شود. مانند دیدن دانش آموزی که تند تند مي‌نويسد يا..... بنابراین تمام توجه خود را در زمان امتحان بر روی ورقه امتحانی تان متمرکز نمایید تا آرامش بیشتری داشته باشید
 
8. برای برداشتن برگه امتحان چند لحظه مکث کرده و آنرا با آرامش برذارید.
 
9. در نوشتن پاسخ ها با دقت عمل کنید و خود را به جای معلمی قرار دهید که می خواهد همین برگه امتحانی را صحیح کند.
 
10. حتما  زمان امتحان را در نظر بگيريدو وقت را تنظیم کنید.
 
11. در ابتدای امتحان نگاهی گذرا به سؤالات بیندازید. حدودا 10% از زمان امتحان خود را برای این کار صرف کنید. کلمات کلیدی ( در سؤالات ) را مشخص کنید و برای پاسخ دادن به سؤالات امتحان زمان‌بندی کنید. در حالی‌که سؤالات امتحان را می‌‌خوانید، نکاتی که به ذهن‌تان می‌‌رسد و می‌‌توانید مفید باشد را در کنار آن‌ها یادداشت کنید.
 
12. برای پاسخ‌گویی به سؤالات امتحان از یک برنامه منظم پیروی کنید. ابتدا به سؤالات امتحانی ساده تر پاسخ دهید و بعد به آن‌ها که نمره بیش‌تری دارند. سپس به ترتیب به سوالات امتحانی پاسخ دهید که:
- مشکل تر هستند.
 
- جواب دادن به آن‌ها وقت بیش‌تری از امتحان را می‌‌گیرد.
 
- نمره کم‌تری دارند.
 
- اگر پاسخ سوالی امتحانی را نمي‌دانيد، هرگز روي سوال ترمز نكنيد كه موجب هدر رفتن وقت امتحان مي‌شود.
 
13. در امتحانات تستی برای انتخاب پاسخ درست دقت کنید.
 
14. ابتدا پاسخ‌هایی را که می‌‌دانید اشتباه است، کنار بگذارید.
 
15. اگر امتحان تستی نمره‌ی منفی ندارد، از بین پاسخ‌های باقی مانده، پاسخ صحیح را انتخاب نمایید و یا حدس بزنید.
 
- اگر امتحان نمره منفی دارد و شما دلیل خاصی برای انتخاب پاسخ خود ندارید، حدس نزنید.
 
- شک نکنید، معمولا اولین گزینه ای که انتخاب می‌‌کنید، پاسخ صحیح است. پس پاسخ خود را تغییر ندهید، مگر اینکه واقعا به نتیجه‌ی قطعی رسیده باشید.
 
16. در امتحانات تشریحی، قبل از پاسخ دادن به سؤالات امتحان خوب فکر کنید.
 
- ابتدا نکات مهمی را که راجع به سؤالات امتحان به دهنتان می‌‌رسد، در چرک نویس یادداشت کنید.
 
- این نکات را به ترتیب شماره گذاری کنید.
 
- سپس آن‌ها را تنظیم کرده و پاک‌نویس کنید.
 
17. در پاسخ به سؤالات امتحانات تشریحی، به اصل موضوع بپردازید و حاشیه نروید.
 
- در پاسخ سؤالات امتحانات تشریحی در جمله‌ی اول موضوع اصلی را بیان کنید.
 
- مقدمه ای برای پاسخ سؤالات امتحانات تشریحی بنویسید.
 
- سپس موضوع را با جزئیات بیش‌تری شرح دهید.
 
- به سؤال امتحان توجه کنید و فقط به آنچه از شما خواسته شده پاسخ دهید. از توضیحات غیر ضروری و مثال‌های اضافی در امتحانات تشریحی بپرهیزید.
 
18. 10% از وقت امتحان را برای مرور مطالب کنار بگذارید.
 
- در انتهای امتحان تمام سؤالات را مرور کنید.
 
- مطمئن شوید که به تمام سؤالات امتحان پاسخ داده اید.
 
- پاسخ‌های سوالات را یک بار دیگر بخوانید و در صورت لزوم جمله بندی، املای کلمات و ... را تصحیح کنید.
 
19. سعی نمایید به سئوالات امتحان با خودکار آبی پاسخ داده و حتما خوش خط و مرتب بنویسید. شكل‌ها را با دقت رسم كنيد كه تصحيح‌كننده ورقه شما از خواندن آن لذت ببرد و قطعا در تصحيح برگه شما موثر است.
 
20. بدانید که همیشه در امتحانات یک پاسخ ضعیف و ناقص بهتر از هیچ است.
 
21. هنگام امتحانات سعی کنید عجله ای برای تحویل دادن ورق نداشته باشید و تا انجا که می توانید درباره سوالات امتحان فکر نمایید.